Search
Search
Close this search box.

Latest news

Vanalinnapäevadel tahutakse Paksu Margareeta haljasalal pärnjaid

3. juunil, Tallinna Vanalinnapäevade muuseumipäeval, saavad kõik huvilised jälgida Paksu Margareeta kõrval haljasalal ehtsate pärnjate ehk pärnapuust ühepuupaatide valmistamist. Tegemist on ühe vanima paaditüübiga, mis tahutakse välja ühest puutüvest ning millele hiljem tule ja veega sobilik kuju antakse. Pärnjate ehitamist selle esialgsel kujul näitavad MTÜ Eesti Haabjaseltsi meistrid Jaan Keerdo ja Aivar Ruukel.

ehitab lootsikut

Rahvasuus kutsutakse taolisi ühepuupaate tavaliselt haabjateks, kuid paljud ei tea, et selle nimetus tuleb haavapuu kasutamisest. Kui lootsik tahutakse välja pärnapuust, kutsutakse seda pärnjaks.
“Valdavalt ehitataksegi ühepuulootsikuid Eestis haavapuust, sest meie metsades on raske leida piisavalt jämedat ja oksavaba pärnapuud,” selgitas Ruukel ja lisas, et teadaolevalt ei ole peale Teist maailmasõda Eestis ühtegi pärnjat ehitatud.

Sellel suvel õnnestus Eesti Haabjaseltsil hankida kaks korralikku pärnapuu tüve, millest üks Vanalinnapäevade puhuks ka Paksu Margareeta taha haljasalale lootsiku ehitamiseks kohale tuuakse.

Pärnjate valmistamist saavad kõik huvilised vaadata tasuta ning soovijad saavad ka ise selle ehitamist omal käel proovida. Töötuba on avatud 10.00–19.00.

Lisaks on Muuseumipäeval Paksus Margareetas avatud näitus „Paks Margareeta – värav sadama ja linna vahel”, mis toob külastajateni keskaegse suurtükitorni värvikireva ajaloo. Sellel päeval kehtib muuseumipiletile ka erihind 2 eurot, alla 9-aastased lapsed pääsevad muuseumisse tasuta!

Lisainfo:
Kristi Hürri
Eesti Meremuuseum
+372 50 49 623
www.meremuuseum.ee

The European Charter for Sustainable Tourism in Protected Areas